استخر SOURCEANE مرکز آبی شهر دویی فرانسه

استخر sourceane یک سالن شنای جدید جهت گذراندن اوقات فراغت در شهر Doui که در شمال فرانسه واقع شده است. به دلیل موقعیت مکانی، این مرکز آبی از نظر زیستی نقش بسزایی در آینده محله شهری Le Requet که در قلب آن یک پارک وجود دارد، ایفا می کند. این سالن شنای جدید در انتهای شمال شرقی این پارک و در فصل مشترک پارک با سازه های شهری واقع شده است. این پروژه به سمت ایستگاه تراموای آینده شهر و میدان مرکزی اجرا شده است.

دوگانگی فضای شهری در شمال و شرق و قرارگیری پارک در جنوب و غرب، نیاز به یک راه حل معماری برای آشتی این دو فضا دارد. فضای خارجی از چندین زمین مسطح فلات مانند از بیرون به درون سالن شنا جریان دارد. این سبک تراس بندی در همه جای مجموعه سالن شنا به چشم می خورد.

پروژه : استخر SOURCEANE.

موقعیت : کشور فرانسه.

مساحت : ۱۱۶۳۷ متر مربع.

سال اتمام پروژه : ۲۰۱۶.

سرپرست گروه معماری : Auer Weber.

نمای دو سردر ورودی استخر sourceane کاملا شفاف می باشند. یک ارتباط بصری پیوسته ای بین استخر داخلی و فضاهای بیرونی ایجاد می کند. در طرف مقابل که با ناحیه شهری پارک مشخص می شود، ساختمان ها مانند تپه هایی بزرگ، توسعه و پیوستگی را به درون فضای سبز برقرار می کتد. ساختمان ها از طریق تراس های کاشته شده با گیاهان سبز شبیه به شالیزارهای برنج و استخر بیرونی و عرشه های اطراف آن که در سطحی پایین تر از سطح ساختمان ها می باشد، با مناظر ترکیب می شوند.

هدف اصلی این محیط سلامتی، دعوت و فرو بردن میهمانان آن به جوی آرامبخش می باشد. این مکان با حس مناظر شگرفش دعوتگر همه نسل ها می باشد. همه حواس پنج گانه در سفری عجیب و غریب و تجربه ای منحصر به فرد به قلب Re Lequet درگیرند.

منبع : وبسایت archdaily

ترجمه و تدوین :

مهندسین مشاور اروین معماری پارس

نیما نیاورانی

بازدیدها: 30