به بهانه حراج خانه خورشیدی مدور فرانک لوید رایت در آریزونا

آخرین طراحی مسکونی فرانک لوید رایت، خانه خورشیدی دایره ای است . این اثر در 16 اکتبر از طریق مزایده میراث، به حراج گذاشته می شود.

خانه خورشیدی مدور با مساحت حدود سه هزار متر مربع در مناظر طبیعی مرکز ایالت آریزونا، شهر فینیکس قرار دارد. این خانه یکی از آثار قابل توجه مشهورترین معمار تاریخ آمریکا است. این اثر با قرار گرفتن در حاشیه کوه های فینیکس توانسته است یک محیط دلنشین را برای اقامت ایجاد کند.

این خانه در سال ۱۹۵۹ و قبل از مسابقه طراحی موزه گوگنهایم نیویورک توسط فرانک لوید رایت طراحی شد.  ساخت آن با بلوک های بتنی که به رنگ تخته سنگ های اطراف پروژه هستند، توسط شاگرد او جان راتن بری در سال ۱۹۶۷ به پایان رسید. خانه خورشیدی مدور دارای سه اتاق خواب، سه حمام، یک دفتر کار در طبقه دوم است . این بنا با نمای ۳۶۰ درجه و یک تراس و استخر در کنار صدف ها دارد.

طراحی مبلمان فیلیپینی ساخته شده از چوب ماهون، با یک سبک مدرن مربوط به اواسط قرن کامل می شود. به طور کلی ، ساخت و سازهای نوآورانه در حاشیه کوههای فونیکس، محیطی عالی برای زندگی ایجاد می کند. تغییر دائمی الگوهای نور و سایه که با سفر خورشید در طول دره شکل میگیرد از ویژگی های جالب این خانه است.

این مزایده ، بهانه ای شد. برای یادآوری شرایط بد ساختمان کاخ مروارید که  بدست وسلی  پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت طراحی شد. ساختمان کاخ مروارید که با بودجه یک میلیون دلار آمریکا  ساخته شد.  ولی اکنون این پروژه در بی توجهی کامل به مخروبه ای تبدیل شده است . هر از گاهی صحبت هایی برای مرمت این پروژه می شود ولی عزم جدی برای مرمت آن وجود ندارد.

ترجمه و تدوین : مهندسان مشاور اروین معماری پارس

پیمان رزمجو

بازدیدها: 63