محل اجرا : استان گلستان ، شهرستان گرگان

زیر بنای مجموعه : حدود نوزده هزار متر مربع

تعداد طبقه : دو طبقه

محل اجرا : استان گلستان شهرستان گرگان

طراحان معماری : پیمان رزمجو ، بهاره چاوشی، سید رضا امام

همکاران سازه : حمید رضا نصیری

همکاران تاسیسات مکانیکال : امین تورث، مه رو مافی

همکاران تاسیسات الکتریکال : مهدی صیدی

مدل سازی : ویدا والی زاده

سالن ورزشی 6000 نفری گرگان به عنوان یک پروژه مهم ورزشی در استان گلستان دارای 19050 متر مربع فضای سرپوشیده مربوط به ورزشکاران و جایگاه ویژه و سایر فضاهای جنبی می باشد. این سالن یکی از سالنهای ورزشی 6000 نفری است که برای افزایش سرانه ورزشی و برگزاری مسابقات بین المللی در سطح کشور توسط شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی اجرا می شوند و میزبان فعالیت های ورزشی همچون: فوتسال، بسکتبال، والیبال و بدمینتون است.

نیاز به ساخت این مجموعه در گرگان از آنجایی ضروری است که این شهر به عنوان پرهوادارترین شهر بسکتبال ایران و مهد والیبال ایران سالنی با ظرفیت کافی برای جای دادن تماشاگران ندارد و مسابقات تیم بسکتبال شهرداری گرگان در سالن امام خمینی (ره) مجموعه ورزشی آزادی برگزار می‌شود که در مرکز شهر واقع شده و گنجایش فقط هزار و ۵۰۰ نفر را دارد و تعداد زیادی از هواداران پشت در می‌مانند.

همانند کتابخانه‌ها، گالری‌ های هنری، ‌تسهیلات ورزشی ساختمان‌ های عمومی هستند که نشانگر هویت و غرور محلی است. طراحی فضاها و امکاناتی که در رابطه با آن در «زیر یک سقف» تعریف شده بایستی جوابگوی نیاز کاربران باشد و قابلیت دسترسی در ساعت‌ های طولانی در هفته را فراهم آورد.یکی از بزرگ‌ ترین چالش‌ ها در مراکز ورزشی معاصر، انعطاف‌ پذیری است نه تنها به سبب استاندارد های فضای ورزشی یا کسب مهارت‌های مختلفی که مورد نیاز کاربران است. بسیاری از سالن‌ های ورزشی سرپوشیده دارای عملکرد های چند منظوره‌ ای هستند که چالش‌ های طراحی بسیاری را طلب خواهند کرد نظیر نورپردازی، آکوستیک، عایق‌ های صوتی، تاسیسات گرمایشی و سرمایشی، کفپوش‌ ها و روکش‌ دیوارها. برخی از قفسه‌ های قفل‌ دار برای نگهداری تجهیزات ورزشی و مکان‌ های نشستن خودکار تفاوت‌ های شگفت‌ آوری را در معماری ورزشی سالن‌ های مدرن پدید آورده است.

دنیای طراحی معماری مراکز ورزشی هیچگاه متوقف نشده و راکد باقی نمانده است. نیازهای طراحی مکان‌های ورزشی و تقریحی به سبب نوآوری‌ ها، فنآوری‌ های نوین و انتظارات ویژه در حال گسترش و به طور دایم در حال تغییر است. کاربرد سازه و مصالح پایدار و مقرون به صرفه در طراحی داخلی مراکز ورزشی همواره مد نظر بوده است. همچنین نوع خدمات، فرم فضا، ظاهر (سنتی یا مدرن)، عملکرد، مقیاس و نوع تجهیزاتی که در فضا چیده خواهند شد در طراحی داخلی سالنهای ورزشی دارای اهمیت است. صرفه‌ جویی در مصالح و طراحی بهینه با کم‌ترین هزینه برای تعریف پارامترهای هندسی ساختا‌ری پسامدرن طراحی شده توسط نرم‌ افزارهای رایانه نیز بسیار مهم است با این حال سبب کاهش تمرکز بر تنوع زینت سطوح داخلی و بیشتر سازگاری با شرایط آب و هوایی و طبیعت در نظر گرفته شده است.

با توجه به ویژگی های طرح، نوع کاربری و وسعت و تنوع طرح استفاده از فن آوری مورد نیاز در مجموعه سالن ورزشی 6000 نفری گرگان اجتناب ناپذیر خواهد بود و در حالی است که فرآیند طراحی معیارهای مهندسی و ایجاد ایمنی در کلیه تجهیزات در کنار مدیریت در مصرف انرژی در نظر قرار گرفته است.

سالن 6000 نفری گرگان بعد از اجرای بخشی از فونداسیون و بخشی از ستونهای طبقه همکف سالها متوقف مانده است . در سال 1399 این پروژه برای بازنگری و طراحی مجدد به مهندسین مشاور اروین معماری پارس ارجاع گردید.

این مجموعه مکانی است جهت برگزاری مسابقات جهانی، آسیایی و کشوری و همچنین فضای مناسب برای تمرین ورودی تماشاچیان از طبقه اول بوده و کلیه خدمات عمومی شامل سرویس‌‌‌‌های بهداشتی، نمازخانه و بوفه مخصوص تماشاچیان در این طبقه تعبیه شده است.

معماری این مجموعه، با یک زبان حجمی ساده و تصفیه شده توسعه یافته است، که مشخصه آن حجم برجسته آن است.

طبقه همکف مجموعه شامل فضاهای اختصاصی ورزشکاران، داوران، بخش اداری و تاسیسات مجموعه می باشد و در دو طبقه آخر نیز جایگاه ویژه محل استقرار خبرنگاران و سایر عملکردهای مرتبط مستقر شده است.

بازدیدها: 301