محل اجرا : استان تهران ، شهرستان پردیس

زیر بنای فدراسیون ورزش های زورخانه ای : حدود بیست و پنج هزار متر مربع

تعداد طبقه : 12 طبقه

طراحان معماری : پیمان رزمجو ، سید رضا امام ،مژده فرازانی

همکاران سازه : حمید رضا نصیری

همکاران تاسیسات مکانیکال : امین تورث، مه رو مافی

همکاران تاسیسات الکتریکال : مهدی صیدی

مدل سازی : ویدا والی زاده

فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی و طبع آن ورزشهای زورخانه ای و کشتی پهلوانی تنها ورزشی که از خاورمیانه به مرکزیت ایران و با هدف توسعه این ورزش در 5 قاره و گنجاندن آن در بازی های معتبری همچون المپیک و رویدادهای بین المللی و قاره‌ای به همت فدراسیون بین المللی ورزشهای زورخانه ای و کشتی پهلوانی که از سال 1383 به مرکزیت تهران فعالیت می نماید به حدود نیمی از کشورهای جهان شناسانده شده است. ورزش زورخانه ای میراثی فرهنگی و معنوی و منبع مناسبی برای توسعه ورزش های همگانی از دل تاریخ غنی ایرانی اسلامی می باشد.

به دستور ریاست محترم فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی جناب آقای دکتر مهرعلیزاده در راستای تقویت و چهره جهانی این فدراسیون بین المللی و تامین فضای مورد نیاز انجام فعالیت های این فدراسیون با همکاری این مهندسین مشاور اروین معماری پارس اقدام به طراحی و احداث مجموعه منحصر به فرد که تنها فدراسیون ورزشی جهانی مستقر در ایران را درخور نام کشور جمهوری اسلامی ایران میزبانی کند.

به همین منظور شهر پردیس به عنوان یکی از مراکز جمعیتی رو به رشد نزدیک تهران که در حین نزدیکی و سهولت رفت و آمد به تهران از آلودگی شهر تهران به دور مانده است برای احداث فدراسیون ورزش های زورخانه ای انتخاب شد و این مجموعه در منتهی الیه شمال شرقی محدوده فاز 8 شهر جدید پردیس به مساحت حدود 3 هکتار می باشد.

در این طرح ساختمان اصلی فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی واقع در جنوبی ترین نقطه زمین است که در نقشه با  عنوان ساختمان مرکزی مجتمع اداری و آموزش فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی مشخص شده است که از مهمترین بخشهای آن می توان به سالن های متعدد بدنسازی و تمرین، موزه و نمایشگاه دائمی تاریخ ورزش های زورخانه ای، آمفی تیاتر 700 نفره و … اشاره نمود. همچنین در جلوی این ساختمان فاخر، ساختمان دیگری با معماری نسبتا خالص و بدیع، سالن ورزشی اصلی شامل گود اصلی زورخانه، محل برگزاری مسابقای رسمی و جهانی کشتی پهلوانی، سکوی تماشاچیان به گنجایش حدود 1000 نفر و ملزومات آن را در خود جای داده است. بلوک های ساختمانی واقع در جنوب شرقی زمین نیز به فضاهای سکونتی و منازل مسکونی کارکنان مجموعه و پرسنل فدراسیون اختصاص یافته است. در قسمت شمالی زمین نظر به برگزاری سمینارها، مجامع و نشست های دوره ای روسای فدراسیون سایر کشورها، همچنین دوره های کوتاه مدت آموزشی جهت ورزشکاران بین المللی این رشته، یک مجموعه اقامتی برای مهمانان خارجی به همراه یک مرکز بزرگ عرضه تجهیزات ورزشی جهت معرفی برندهای ورزشی فعال در ایران پیش بین شده است.

با توجه به اینکه قطعه زمین با کابری فضای سبز در منتهی الیه شرقی این مجموعه، هیچ دسترسی دیگری به خیابانهای اطراف به جز از طریق قطعه زمین واگذار شده به فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی ندارد و از طرف دیگر در زمان مسابقات کشوری و بین المللی به دلیل کثری تماشاچیان نیاز به پارکینگ روباز به شدت احساس می شود، لذا در طرح پیشنهادی برای زمین مذکور نیز کاربری پارکینگ روباز و فضای سبز در نظر گرفته شده که امید است با همکاری شرکت محترم  عمران پردیس، این امر محقق گردد. قطعه زمین فوق با توجه به وسعت حدود 15000 مترمربعی که دارد می تواند ،در مواقعی که مسابقات با تماشاچی در سالن اصلی برگزار می گردد،  علاوه بر داشتن فضای سبزی با مساحت نسبتا قابل توجه، حدود 300 پارکینگ روباز را در خود جای دهد. این تعداد پارکینگ با تعداد تماشاچی حدود 1000 نفری که برای مواقع مسابقای پیش بینی شده است متناسب به نظر می رسد.

بازدیدها: 25