مجموعه اگری توریسم بندر چارک

مشخصات طرح :

زیر بنای مجموعه اگری توریسم بندر چارک: سه و نیم هکتار

تعداد طبقه : دو طبقه

محل اجرا : استان هرمزگان، بندر چارک

همکاران طراحی معماری : پیمان رزمجو ، بهاره چاوشی ، افسانه شهباز زاده، مهرناز مشعوف

همکاران سازه : مهدی رزمجو

همکاران تاسیسات مکانیکال : امین تورث، مه رو مافی

همکاران تاسیسات الکتریکال : مهشید رادفر

شیراز را به تخت جمشید و حافظیه اش می شناسیم، یزد را به بادگیرهای سرو مانندش، اصفهان را به زنده رود کم آبش، به میدانی زمانی شاه بود زمانی امام و قرار است زین پس بندر چارک را به مجموعه اگری توریسم اش بشناسیم.

فیلم مجموعه اگری توریسم بندر چارک

از اواخر قرن بیستم، رویکرد جدیدی به گردشگری اضافه شد که ابتدا به نام گردشگری جایگزین شناخته شد و در حال‌حاضر، با اسامی دیگری همچون گردشگری جامعه‌محور، مسافرت یاگردشگری تجربه گرا (تجربه‌محور) هم از آن نام برده می‌شود.

در این رویکرد، گردشگر که دیگر به نام مسافر از آن یاد می‌شود، خود را تنها به جاذبه‌های اصلی مقصد گردشگری، هتل‌های چندستاره و رستوران‌های معروف محدود نمی‌کند؛ بلکه تماس با جامعه محلی، توجه به جاذبه‌های پنهان، یافتن مقاصد و محصولات گردشگری جدید که علاوه‌ بر لذت، توان کسب تجربیات جدید را هم برایش فراهم می‌کند، از اولویت‌های او خواهد بود.

در این رویکرد، پایداری اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی مقاصد گردشگری و جامعه محلی از مهم‌ترین ملاحظات است. در مجموعه اگری توریسم بندر چارک نیز هدف اصلی بر همین پایه می باشد.

باید وجه داشت که بندر چارک شهری از توابع بندر لنگه در استان هرمزگان بوده که در سرشماری سال 1395 تنها 5765 نفر سکنه داشته و اکنون جمعیت آن حدود 12000 نفر تخمین زده می شود. اما نزدیکی آن به جزیره زیبای کیش آن را از اهمیت خاصی از نقطه نظر گردشگری تبدیل می کند.

روند طراحی سایت

کانسپت اصلی سایت بر اساس موج دریا و جدا سازی زون های توریستی و خدمات پشتیبانی سایت خشکی پرورش ماهی در قفس در دریا طراحی شده شده است. این سایت طبق برنامه ریزی مصوب دارای فضاهایی چون سالن نرسری، سالن فرآوری، آزمایشگاه، خوابگاه و رستوران کارمندی و کارگری، انبار غذای ماهی، فضای شستشوی تور و تعمیر قفس در بخش پشتیبانی و فضاهایی چون مجموعه ویلاها، سالن آمفی تیاتر و سینما، سالن ورزشی، رستوران، هتل، نظرگاه به دریا، آموزش غواصی و ورزشهای آبی در بخش توریستی می باشد.

سایت اگری توریسم بندر چارک

روند طراحی حجمی مجموعه اگری توریسم بندر چارک

در طراحی سایت مجموعه از موج دریا و معماری بومی سواحل جنوبی ایران استفاده شده است. باید توجه داشت که کاربری اولیه ای که بهره بردار در نظر داشت طراحی سایت پشتیانی خشکی برای پرورش ماهی در قفس بود که با جلسات برگزار شدهُ بهره بردار مجاب به طراحی مجموعه اگری توریسم بندر چارک گردید که البته تجربه قبلی و موفق مهندسین مشاور اروین معماری پارس در ساختمان فناوری و نوآوری نوفل لوشاتو در این تغییر دیدگاه بی تاثیر نبوده است . تصویر ذیل روند طراحی حجمی مجموعه اگری توریسم بندر چارک را به تصویر می کشد.

مجموعه اگری توریسم بندر چارک
نظرگاه

این بنای انتزاعی از جنس بتن با رنگ سفید است و دارای دیوار های متخلل بوده که مخاطب با بالا رفتن از آن به ارتفاع حدود 8 متری از سطح آب می رسد و در این صعود با دیوار های متخلل، سایه روشنهایی از دریا را پیش چشمان خود می بیند.با فرا رسیدن شب به احتمال قریب به یقین با روشن شدن چراغها حسی چون ایستادن بر فراز عرشه کشتی به مخاطب القا می گردد.

نظرگاه
مجموعه هتل و رستوران

هتل و رستوران اصلی برای بخش اگری توریسم طراحی شده است

دسترسی ها

علاوه بر دسترسی های معمول با رعایت سایه اندازی در سایت دسترسی به دریا توسط بلوک های بتنی مهیا شده و هدف از آن تجربه زمان در طبیعت است با جذر و مد این دسترسی کم و زیاد می شود و مفهوم تغییر دايم در طبیعت به مخاطب القا می گردد.

دسترسی های اگری توریسم بندر چارک
دسترسی های اگری توریسم بندر چارک
مجموعه سوییت ها و ویلاها

در معماری سواحل جنوبی برون گرایی و دارا بودن کمترین بدنه‌های مشترک در همسایگی‌ها با هدف بیشترین استفاده از جریان هوا، بافت شهر را به بلوک‌هایی مجزا که هر یک از یک یا چند واحد مسکونی تشکیل شده‌اند تفکیک کرده‌است. بلوک‌هایی به هم تنیده با شبکه‌ای نامنظم از کوچه‌های متقاطع که از میدان‌ها کوچک بافت عبور کرده و در آخر به دریا می‌رسند.

برای استفاده از نسیم خنک دریا داخل بافت شهری، فضاهای باز اطراف خانه‌ها شکل گرفتند که عامل مؤثری در تقسیم بافت به قطعات کوچکتر می‌باشد. ساختمان‌ها برونگرا هستند که کمترین میزان دیوار مشترک با محله را دارند و بیشترین کوران هوا و بلوک‌های مجزای متشکل از یک یا چند تک بنا را شکل داده‌است. این مسیله در طراحی مجموعه ویلاهای مجموعه اگری توریسم بندر چارک نیز رعایت شده است.

بازدیدها: 73