معماری آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

مشخصات طرح 

زیر بنای آزمایشگاه های مرکزی : چهار هزار و پانصد متر مربع

تعداد طبقه : 3 طبقه

محل اجرا : استان خوزستان شهرستان خرمشهر

همکاران طراحی معماری : هومن ریخته گر مشهد، پیمان رزمجو

همکاران سازه : مهدی رزمجو، کیارش هاشمیان تبریزی

همکاران تاسیسات مکانیکال : نوید ریخته گر مشهد

همکاران تاسیسات مکانیکال : انوشه اسراری

معماری ساختمان آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با زیربنای 4500 مترمربع با ابتکار پروفسور احمد سواری رئیس وقت دانشگاه با هدف تجمیع آزمایشگاههای دانشگاه و بهینه سازی آزمایشگاههای تخصصی و همگام سازی آنها با علم روز و پس از تصویب در کمیسیون ماده 32 سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال 1385 جهت طراحی معماری به مهندسین مشاور اروین معماری پارس ارجاع گردید.

در طراحی معماری بنای ،آزمایشگاه های مرکزی طراحان مهندسین مشاور اروین معماری پارس با در نظر گرفتن رسالت علوم دریایی و دریانوردی دانشگاه و با الهام از لنج پهلو گرفته در بندر آبادان طراحی حجمی و مفهومی را انجام داده و به دلیل محدودیت های بودجه و عدم امکان استفاده از مصالح گران قیمت با استفاده از دو نوع سنگ تراورتن ، حس چوب و بافت بدنه لنج های بندر آبادان را در طرح احیا نمونه اند.

شایان ذکر است ، دانشگاه مذکور قدمتی دیرینه دارد . تاریخچه آن به سال 1355 می رسد ، ولی در سال 1382 از دانشگاه شهید چمران اهواز مستقل گردیده است . این جدایی به منطور ایجاد قطب علمی دریایی در جنوب کشور برنامه ریزی شده بود .

در طراحی بنا به درخواست کارفرما ، امکان توسعه افقی پیش بینی شده است .

طراحی آزمایشگاه ها با استانداردهای روز دنیا و در نطر گرفتن شرایط اقلیمی شهر خرمشهر ، در چهار رسته معماری ، سازه ، تاسیسات الکتریکال و تاسیسات مکانیکال صورت گرفته و با توجه به سیاست و جهت گیری آن روزهای دانشگاه برای دانشگاهی بین المللی طراحی گردیدند.

 

بازدیدها: 19