دانشکده هنرهای زیبا، موسیقی و طراحی دانشگاه برگن

در این پروژه، جایگزینی آکادمی هنر و طراحی سابق دانشگاه برگن (KHID) با ساختمان جدید KMD تحت آمیزشی تاریخی با تجمیع ساختمان های پراکنده دانشکده هنرهای زیبا، موسیقی و طراحی دانشگاه برگن زیر یک سقف قرار گرفت. این دانشکده 14800 متر مربع می باشد . دانشکده هنرهای زیبا، موسیقی و طراحی دانشگاه برگن دومین بنای فرهنگی بزرگ بعد از سالن کنسرت 1500 نفری Grieg در شهر برگن می باشد.

دانشکده هنرهای زیبا، موسیقی و طراحی دانشگاه برگن بر اساس دو محور سازماندهی شده است . یکی داخلی که به دانش پژوهان و کارکنان اختصاص داده شده است. دیگری فضاهای باز و فضاهای عمومی. زیر سقف این دانشکده این محورها در یک فضای 1300 متر مربعی و 19000 متر مکعبی سالن پروژه با یکدیگر مواجه می شوند. این امر یکی از برجسته ترین و مهم ترین ویژگی های ساختمان است. اینجا منطقه گذار بین محوطه عمومی و حوزه خصوصی دانشکده هنرهای زیبا می باشد. گویی ساختمان در این نواحی فرصت های مهیجی را به دانش آموزان، اساتید و بازدیدکنندگان برای ارتباط و یادگیری از یکدیگر مهیا می کند. این فضاهای چندکاره به سرتاسر ساختمان راه دارند.

ورودی دانشکده هنرهای زیبا با میدان عمومی بزرگی در ارتباط است. بطوریکه ترکیب این میدان با دیوار بزرگ شیشه ای سالن، ساختمان KMD را دعوتگر گفتگو با شهر برگن جلوه می دهد.

یکی دیگر از خصوصیات برجسته ساختمان دانشکده هنرهای زیبا، شخصیت تنومند و در عین حال انعطاف پذیر آن می باشد. هم سالن پروژه و هم 410 اتاق اطراف آن شامل اتاق های جلسات، دفاتر و کارگاه ها در ابعاد مختلف به گونه ای طراحی شده اند که هر دو زمینه پرورش خلاقیت و هم چنین مقابله با ناملایمات که از خصوصیات اجتناب ناپذیر یک پژوهشگاه هنر می باشد را ارضا کند. در واقع هدف، رهایی دانش پژوهان و کارکنان از محدودیت های سطحی و مادی است.

یکی دیگر از ویژگیهای مهم دانشکده هنرهای زیبا، ماموریت یکپارچه سازی آن است که از طریق سالن پروژه نشان داده میشود. بعنوان نمادی قدرتمند از روند متحد شدن شش دانشکده در یک  KMD واحد می باشد و بازتابی مستقیم از جاه طلبی هیات علمی برای تحریک همکاری و مبادلات بین رشته ای است. فضاهای عمومی بسیاری از جمله فضاهای هنری دانش پژوهان در سالن پروژه، میزبان رویدادها و نمایشگا ها است. در مرتفع ترین قسمت سالن آن که به 23 متر می رسد که یک جرثقیل ساخت شرکت Munck (یک شرکت بین المللی و معتبر جرثقیل سازی) که در سرتاسر آن حرکت می کند مجهز شده که یادآور کارخانه Sverre Munck (بنیانگذار شرکت Munck) می باشد که اکنون تخریب شده است. (و ساختمان KMD در آن محل بنا شده است ).

بطور کلی شرکت Snøhetta با خلق یک ساختمان سخاوتمندانه و کاربردی نیاز دانش پژوهان و اعضای هیات علمی را با سرویس دهی به وسیله ماشین آلات، تجهیزات و امکانات درجه یک آن براورده ساخته است. در اطاف سالن پروژه که دارای ابعاد 52 متر طول و 24 متر عرض می باشد. 32 نمایشگاه کارگاهی وجود دارد. این فضا به زیرساخت های ویژه، ماشین آلات سنگین برای هنرهای کار با چوب، سرامیک، فلزکاری، گچ کاری، خطاطی، نساجی، مدلسازی و چاپ سه بعدی، فیلم، موسیقی و عکاسی تجهیز شده است.

در حالی که محل های کار خلاقانه طوری طراحی شده اند که بتوانند عملکرد ساده ای داشته باشند. محیط های اجتماعی و اداری به گونه ای طراحی شده اند که افراد بتوانند در کنار هم به کار و تفریح بپردازند. در این میان پنجره های باکس مانندی که بصورت معلق از نمای ساختمان بیرون زده اند. این یک محیط اجتماعی ایجاد می کند. دانش پژوهان میتوانند به صرف یک فنجان قهوه جهت گفتگو یا لذت بردن از نمای زیبای آن دورهم جمع شوند.

در طبقه دوم ساختمان یک کافه تراس جذاب و همچنین کتابخانه که برای عموم در دسترس هستند موجود می باشد. در کنار کارگاه ها، ساختمان های اداری و هیات مدیره و هیات علمی طبقه سوم ساختمان را اشغال کرده اند. اکثر کارگاه ها و استودیوهای دانش پژوهان شامل عکاسی، موسیقی و سالن سمینار در طبقه چهارم ساختمان قرار دارند. این طبقه هم چنین دارای استودیوهایی برای اعضای هیات علمی است.

بررسی دانشکده هنرهای زیبا از حیث مصالح :

ساختمان KMD ازنظر زیبایی شناسی تناقضی با هدف استقبال از تاسیسات هنرهای جمعی و بیان فردی آن ندارد. این یک ساختمان تمیز سازگار با محیط زیست و متمرکز بر موادی مقاوم در برابر آب و هوای بارانی سواحل غربی نروژ، درجه بالای استفاده خشن، سایش و گسیختگی می باشد. پالت مواد دارای مرجعی واضح به سواحل نروژ با استفاده از مواد معتبر ان مانند بلوک چوب کاج، روکش توس، آلمینیوم خام، فولاد خام و بتن می باشد.

دکوراسیون داخلی زرق و برق کمتری دارد. استودیوها و فضاهای کار دانش پژوهان را بصورت مناسب و با دوام جهت کار طراحی و هنر مهیا می کند. تخته های فیبری گچی سطحی صاف،قوی و چشم نواز جهت هنرهایی که پیچ و میخ کاری سر و کار دارند فراهم می کند. موادی که در داخل ساختمان استفاده شده اند بطور قابل ملاحظه ای دارای بازتاب نوری خوب و هم چنین عایق صوتی و آکوستیک هستند.

درحالی که اغلب سطح کف از جنس Vinyl (یک نوع پلیمر لوکس پوشش دهنده سطوح) پوشیده شده است. سطح طبقه اول با دال متخلخل بتنی پوشش داده شده است. کف طبقه دوم سالن پروژه با بلوک های زیبا و مقاوم چوب کاج پوشیده شده است. وقتی یک ماده از ابتدا در پالت مواد پروژه معرفی می شود. به این معنا است که در تمام ساختمان مکررا استفاده شده است. پیرو این فلسفه، از همان جنس پلیمری اشاره شده (Vinyl) که در پوشش کف استفاده شده بود جهت حفاظت گوشه دیوارها و همچنین در قطعات پیوسته جهت پوشاندن درز بین کف و دیوارها (بعنوان قرنیز) و همچنین پوشش دیوار تمام حمام ها استفاده شده است.

نرده استیل و هندریل ها از جنس فولاد خام به دقت در هر گذرگاهی بطوری که از حیث تماس با دست بهترین حالت را ایجاد کنند قرار و جوش داده شده اند. استفاده از فولاد خام هم چنین در پروفیل شیشه های پنجره ها و نورگیرها و لنگه درب های ورودی کارگاه های بزرگ بازتاب می یابد. هم چنین بتن ریزی پروژه بصورت بتن درجا و باتوجه به شرایط آب و هوایی روز انجام گرفته است.

نمای قوی و ستبر دانشکده هنرهای زیبا برگن:

المان های پیش ساخته از جنس آلمینیوم خام که نمای خارجی ساختمان را پوشش می دهند.این المانها ترکیبی از یک پازل عریض و طویل و عمیق می باشند. 900 المان از جنس آلمینیوم آبدیده در اندازه های گوناگون و در فواصل مختلف از نمنای ساختمان بیرون آمده اند. این ریتم المان های آلمینیومی در سطح نمای بیرونی ساختمان فقط توسط پنجره های باکس مانند و معلق بزرگ درون نمای بیرونی متوقف می شود. این کاستهای آلمینیومی با توجه به شرایط آب و هوایی برگن با تقویت خواص فلزی آلمینیوم تعبیه شده اند.

دوام و مقاومت، کلیدواژه تمام مراحل فرآیند تصمیم گیری در طراحی نما بوده است. آب و هوای بارانی و گاها توفانی نیازمند موادی است که نه تنها در شرایط بد مقاوم باشند بلکه در برابر آب و هوایی که مشخصه های انحصاری آن در طول زمان تا حدی دستخوش تغییرات می شود، نیز دوام آورد. سطح آلومینیوم خام به تدریج و با گذز زمان اکسید می شود. این باعث شدت تنوع رنگ و بافت آن می شود.

این نمای تنومند و سرزنده انعطافی عالی در طراحی پنجره ها و شرایط نورپردازی به آن می دهد. پنجره های ساختمان در ارتفاع های متفاوتی قرار گرفته اند. این پنجره ها به دیوارها اجازه استفاده حداکثری از فضاها را می دهد. هم چنین موجب ایجاد شرایط عالی نور در روز می شود. علاوه بر این سقف شیشه ای نور آسمان را به فضای داخلی انتقال می دهد که با جریان نور عبوری از دیوار های شیشه ای تلاقی می کند. در این فضا تا حدی سایه از بین می رود. این امر باعث می شود رنگ های درون اتاق طبیعی تر جلوه کنند.

فضای بیرونی دانشکده هنرهای زیبا 

این فضاها مجموعا شامل فضای سبز، میادین باز و پارکینگ اختصاص داده شده به پروژه می باشد. بخش های بزرگی از فضای بیرونی به واسطه میدان Kunstallmenningen و کافه تراس ها بعنوان محل های طبیعی ملاقات، قابل دسترس عموم هستند.

این فضا توسط دو قطعه کاشته شده از گیاهان مرطوب که از سطح و قسمت فوقانی آنها آبیاری می شوند. این گیاهان از پوشش گیاهی مرطوب نروژ می باشند پوشیده شده است. در اینجا تنوعی غنی از گیاهان از جمله خولان دریا، بید، آلوچه جنگلی، سرخس یافت می شود. قسمتی از دیوار سنگی طبیعی در امتداد جاده Møllendalsvegen که یادآور مکان سابق کارخانه جرثقیل Munck Crane می باشد نیز حفظ شده است.

در پشت ساختمان یک محوطه حیاط مانند جهت کار در بیرون به چشم می خورد. این ساختمان جهت تحویل و ارسال کالا (Delivery) می باشد. این حیاط توسط کارگاههایی که مجهز به ایستگاههای کاری در فضای بیرون هستند. که در سقف آن احاطه شده است. این ایستگاه های کاری تراس مانند به سمت زمین های اطاف با پوشش گیاهی پراکنده و ناهموار می باشند.

در زیر کافه تراسها یک مخزن ذخیره آب با ظرفیت ذخیره 90 لیتر در ثانیه آب اضافی بام قرار دارد. این مخزن مساحتی برابر 4100 متر مربع دارد که آب را جمع آوری می کند. آب افزون بر این بسمت استخر های 500 مترمکعبی  که در محوطه اطراف ساختمان قرار دارند هدایت می شود. استخرها از جمع شدن و جاری شدن آب های سطحی در اطراف ساختمان جلوگیری می کنند.

ترجمه و تدوین :

مهندسین مشاور اروین معماری پارس

نیما اسمعیلی نیاورنی

بازدیدها: 55