مشخصات طرح سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار

زیر بنای سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار : دو هزار و پانصد متر مربع

تعداد طبقه : دو طبقه

محل اجرا : استان سمنان شهرستان گرمسار

همکاران مهندسان مشاور اروین معماری پارس

معمار مسئول : پیمان رزمجو 

همکاران طراحی معماری : زهرا لطفی ، افسانه شهباز زاده ، بهاره چاوشی

همکاران سازه : گروه سازه

همکاران تاسیسات مکانیکال : امین تورث

همکاران تاسیسات الکتریکال : مهدی صیدی رشبوگری

حال و هوای طراحان

برای من دانشجوی قدیمی سی سال پیش هنوز هم آن‌ زمان‌هایی که وسعت دانشگاه‌ها محدود به صفحات مجازی، گوشی‌ها و لپ ‌تاپ‌ها نبود، در روزهایی که صندلی‌های سفید پلاستیکی سلف‌ دانشگاه میزبان خند‌ه‌های بین کلاس‌های دانشجویان بود و غذای روز سوژه شوخی‌ها، جزو بهترین خاطرات دوران دانشجویی است.

در آن روزهای اول سال هزار و سیصد و هفتاد و دو تصورم از سلف دانشجویی و غذایش محدود به فیلم‌‌ های هالیوودی بود که در آن آدم‌‌ها سینی استیل شیکی را در دست می‌‌گیرند و از بین غذاهای موجود یکی دو تا را انتخاب می‌‌کنند و در انتها از کیفیت دسر پودینگ دوشنبه ‌‌ها گله دارند ، می گویند و می خندند و دوست می شوند و این دوستی ها سالهای آینده را خواهد ساخت.

دوستی ها ساخته شدند اما نه بخاطر ساچمه پلو و کافور ، چرا که بعد از ماه اول از اکیپ ما کسی پا به سلف نگذاشت یا ساندویچ های مامان پز همراهمان بود ، یا مهمان بوفه خوش آب و هوای دانشکده علوم بودیم و یا ساندویچی پارسیان در تجریس که انصافا ساندویچ کیویسکی اش کم نظیر بود . اما دوستی های ما در همان فضای فیزیکی زیبای دانشگاه شکل گرفت . دوستی هایی که بعد سی سال هنوز هم برقرار است .

امروز با اطمینان میشود گفت که کیفیت غذا اگر بدتر نشده باشد بهتر نیست ، فضای فیزیکی دانشگاه های جدید هم با انقباضات بودجه ای موجود به فضای دانشگاههای قدیمی هرگز نزدیک هم نمی شود، پس سعی کردیم در طراحی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار ، همان حال و هوای قدیم را به بچه ها منتقل کنیم.

روند طراحی ساختمان سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار

ساختمان سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار در پردیس دانشگاه طراحی شده است بستر طرح ، مستطیلی به ابعاد 45X42 متر است .  فضاهای بسته که بر گرداگرد حیاط مرکزی استقرار یافته اند یک و دو طبقه هستند ، دستگاه ورودی به بنا از حیاط مرکزی در جنوب بستر طرح بنا شروع می شود با توجه به شرایط آب و هوای شهر گرمسار ، رواق هایی در پیرامون حیاط مرکزی ، فضای نیمه باز و با دمای خنک تر و سایه اندازی بوجود آورده است .

انیمشن ساخته شده توسط مهندسان مشاور اروین معماری پارس برای سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار

شمای کلی طرح سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار

شمای کلی طرح بنایی قلعه مانند با باغ و فضای سبزی در میانه طرح است . مخاطب با عبور از ورودی ساختمان سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار ، خود را در یک باغ کوچک می یابد ، پله های بدنه و یا به تعبیر اروپایی آن کافی شاپ فضای برای نشستن و تعامل دانشجویان است در باغ کوچک فضاهایی تعبیه شده تا مکانهایی برای پاتوق دانشجویی باشد فضای سایه و خنک تا کمی از فضای خشک دانشجویی فاصله بگیرند بخش سلف اساتید و سلف VIP  در همان ابتدای کار ، راه خود را جدا می کند تا دانشجو و استاد حداقل در زمان استراحت کمترین برخورد را باهم داشته باشند و هر دو خود را آزادتر حضور نمایند .

حجم کلی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار
حجم کلی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار

اختلاف ارتفاع باغ و رواق ها این تقسیم بندی را پر رنگ تر میکند تا باغ فضای خصوصی تری داشته باشد .

مهمترین ویژگی طرح استفاده توامان از الگوهای متفاوت طراحی و پررنگ تر کردن فرد و آرامش مخاطب در طرح است . ورود به فضاهای سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار ، همانند فضاهای سنتی از حیاط اما به کمک پله و رواق صورت می پذیرد . و نام مدرنی چون آسانسور نیز در فضا طراحی شده که در معماری سنتی به آن بر نمی خوردیم .

نمای ورودی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار
نمای ورودی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار

طرح ساختمان سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار علاوه بر آنکه معماری درون گرایی دارد از جداره های بیرونی و نمای بیرونی نیز غافل نمانده و جداره ها دارای جزییات کار شده و فکر شده ای می باشد تا جداره های بیرونی نیز جذابیت بصری داشته باشد

سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار
نمای بیرونی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار

هدف از طراحی و معماری سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار ایجاد محیطی منسجم و تعاملی است که با کنار هم قراردادن عملکردهای پیش بینی شده فضایی با کیفیت و حجی بومی و با کیفیت و هویتی نمادین را به مخاطب القا نماید .

سقف نیمه باز با پوشش گیاهی در حیاط و باغ مرکزی فضای باغ را در برابر تابش خورشید حفاظت کرده و به انسجام حجمی  پروژه کمک می نماید .

فضای داخلی حیاط مرکزی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار
فضای داخلی حیاط مرکزی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار

فضاهای اصلی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار با در نظر گرفتن ساعت سرو غذا و دوره نیم ساعت صرف غذا و چهار دوره پذیرایی در یک وعده غذایی و ضریب کارایی 70% فضا ها شامل سلف اساتید ، سلف پسران ، سلف دختران ، سلف VIP ، بوفه و آشپزخانه صنعتی با ظرفیت پخت 3000 پرس غذا در وعده می باشد.

نمای بیرونی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار
نمای بیرونی سلف سرویس دانشجویی دانشگاه گرمسار

این پروژه در سال هزار و چهارصد و یک توسط تیم طراحی شرکت مهندسان مشاور اروین معماری پارس طراحی گردیده است و باید از دوست و هم کلاسی قدیم و عضو هیات علمی دانشگاه گرمسار جناب آقای دکتر حامد شیخ طاهری تشکر ویژه بنماییم که ما را در پیشبرد این طرح بسیار یاری رساندند.

بازدیدها: 171