كتابخانه جديد وارينا

طراحان كتابخانه ٤١٠٠ مترمربعي جديد وارينا اين کتابخانه را به عنوان یک محل برای تحول فردی و پیشرفت جامعه و همچنین به عنوان یک مرکز برای یادگیری معرفي نموده اند. در طراحي خود ضمن رعايت مدل و نمودار كاركردي ارائه شده  كارفرما برای خدمات کتابخانه، سعی در متبلور سازي تجسم ایده ها، ابتکارات و نوآوری های منحصر به فرد براي اين کتابخانه و جامعه خاص آن نموده اند .

كتابخانه جديد وارينا
كتابخانه جديد وارينا

ایده اول طراحی این كتابخانه ، بازتاب فرهنگ و شخصیت منطقه در ساختمان بوده است. این طرح به همان اندازه که ریشه در طبیعت دارد ریشه در فرهنگ منطقه نیز دارد. کانسپت طرح بر اساس یکسری پاویون پشت سر هم با دید به فضای باز بوجود آمده است. این پاویونها ریشه در معماری بومی منطقه دارد. یاد آور مجموعه انبارهای تنباکو در منطقه است. پالت های ساده ای از مصالح ساختمانی در داخل و خارج ساختمان این کانسپت را تقویت می نماید.

طراحان بر این اعتقادند که توانسته اند کتابخانه ای پویا طراحی نمایند. در این طرح کاربران می توانند به راحتی با مجموعه، کتابداران و دیگر کاربران ارتباط برقرار نمایند. به تمامی جاه طلبی های مخاطبان پاسخ داده اند. کتابخانه طراحی شده هم بصورت دیجیتالی ارائه خدمات می نماید و هم دارای کتابخانه فیزیکی است.

کتابخانه دارای فضاهای متنوعی چون اتاق جلسات، کلاس های آموزشی سالنهای مطالعه متنوعی چون سالنهای مطالعه راحت و آزاد، سالنهای سنتی متداول و حتی مطالعه بر روی میزهای کافی شاپ با امکان استفاده از نوشیدنی های ساده متداول می باشد.

طراحی قفسه های کتاب به صورت ذوزنقه و با ارتفاع چشم انسان صورت گرفته است . این طرح باعث میشود کتابها به راحتی در اختیار کاربران قرار گیرد.

همانطور که طراحی بیرونی ساختمان با محیط پیرامون خود به خوبی تعادل ایجاد نموده، طراحی داخلی نیز علی رغم استفاده از مصالح متنوع و رنگهای گرم و سرد بصورت توامان ، توانسته فضایی متعادل بوجود آورد.

فضایی که هم پویاست هم دعوت کننده و هم آرامش لازم برای مطالعه را دارد.

كتابخانه جديد وارينا
كتابخانه جديد وارينا

ترجمه و تدوین : پیمان رزمجو

مهندسین مشاور اروین معماری پارس

بازدیدها: 5